Met ‚er in a Hotel 15 Years Ago, cz. III

ftchRówno 15 lat temu, 5 maja 1998 roku, miała miejsce premiera albumu From the Choirgirl Hotel. W ramach naszego cyklu spojrzymy dziś poglądowo na cały album. Jako bonusy dorzucamy nagraną podczas sesji do płyty piosenkę „Merman” (razem z z dwiema wersjami demo), niewydany utwór „Violet’s Eyes” oraz różne wersje utworów „i i e e e” i „Playboy Mommy”. Możliwość pobrania potrwa jak zwykle tydzień.

Dwubiegunowość. To słowo najpełniej określa czwarty studyjny album Tori Amos pt. „From the Choirgirl Hotel”. Jego powstanie naznaczone zostało z jednej strony ślubem artystki z inżynierem dźwięku Markiem Hawleyem; z drugiej poronieniem długo oczekiwanego dziecka. Małżeństwo widać w warstwie dźwiękowej płyty, gdzie Tori stara się łączyć dźwięki akustyczne z elektronicznymi, operując i skupiając się na rytmie (niewątpliwie pomógł jej w tym nowo zatrudniony perkusista – Matt Chamberlain, z którym współpracuje do dziś). Była to pierwsza płyta Tori nagrana w studio jej męża w Kornwalii – Martian Engineering. W warstwie tekstowej z kolei echem odbija się słowo „strata”. Wybrzmiewa ono już na samym początku w utworze Spark, który mimo to zachował coś z przebojowości i dobrze posłużył za pierwszy singiel wydawnictwa. W podobny sposób kolejne dwie piosenki – Cruel – oscylujący wokół perkusji i mrocznych, aczkolwiek tanecznych dźwięków, i równoważący go, bardziej fortepianowy Black-Dove (January). Piosenka numer cztery Raspberry Swirl to swego rodzaju hołd, który Tori składa remiksom swoich piosenek (na czele z tryumfującym wówczas „Professional Widow” w wersji Armanda van Heldena) oraz swoim przyjaciółkom. Po klimatach klubowych wstępujemy w świat bardziej refleksyjny i balladowy, razem z Jackie’s Strength, analizującą małżeństwo w świetle przeżyć Jackie Kennedy i „amerykańskiego snu” lat 60-tych. Ściśle związany z USA, tym razem jednak z jego indiańską przeszłością, jest zbudowany wokół rytmu, który przyśnił się Tori, utwór i i e e e. Kolejną huśtawkę emocji i dźwięków oferują utwory Liquid Diamonds (hipnotyzujący i ściszony), She’s Your Cocaine (rockowy i głośny), Northern Lad (balladowy i introspekcyjny) oraz Hotel (mroczny i elektryczny). Bezpośrednim nawiązaniem do utraty dziecka są dwie ostatnie kompozycje. W sposób lżejszy niż Spark opowiada o tym utwór Playboy Mommy. Piosenką, która pomogła Tori wydostać się z początkowej fazy traumy po poronieniu był za to był zamykający album utwór Pandora’s Aquarium.
Osoby, które zamówiły album przed premierą w USA uzyskiwały kod do ściągnięcia utworu Merman (który rok później trafił na kompilację na rzecz uciekinierów z Kosowa), a fani w Japonii otrzymali utwór bonusowy w postaci piosenki Purple People (dostępnej również na singlu Spark).
Album radził sobie bardzo dobrze na listach przebojów i sprzedaży, w czym bez wątpienia pomogły mu dwa single „Spark” (pierwsza dwudziesta zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii) oraz remiksy „Jackie’s Strength” (1. miejsce wśród piosnek klubowych w USA). Sukcesem okazała się także trasa Plugged ‘98 promująca wydawnictwo (137 koncertów w Europie i Ameryce Północnej), podczas której Tori towarzyszył zespół: Steve Caton na gitarze, Matt Chamberlain na perkusji oraz Jon Evans na basie.

UTWORY DO ŚCIĄGNIĘCIA [hasło do ściągnięcia i do archiwum: ikwia]
Merman [flac – z kompilacji No Boundaries]
Merman (Demo I + Demo II) [mp3 192 kbps – z płyty z nieskończonymi piosenkami, która dostała się do Internetu]
Violet’s Eyes [mp3 192 kbps – z płyty z nieskończonymi piosenkami, która dostała się do Internetu]
Playboy Mommy (Demo) [flac – z kompilacji A Piano]
Playboy Mommy (Remixed Version) [flac – z kompilacji A Piano]
i i e e e (Remixed Version) [flac – z kompilacji A Piano]

Reklamy

2 thoughts on “Met ‚er in a Hotel 15 Years Ago, cz. III

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s