10 Years’ Walk, cz. 10 (Carbon)

Piąta cześć podróży zawraca Scarlet na zachód, gdzie spotyka Carbon – chorą psychicznie kobietę, której stara się pomóc. Na ich drodze pojawiają się góry Południowej Dakoty i Nebraski oraz stoki narciarskie Kolorado, jak również kolejne ważne dla historii Indian miejsca w Dakocie (Wounded Knee) i Wyoming (Cheyenne).

Carbon [tekst]
Trasa: Prairie du Chien, WIMason City, IASioux Falls, SDWounded Knee, SDRapid City, SDSundance, WYMount Rushmore, SDPine Ridge, SDChadron, NEScottsbluff, NECheyenne, WYDenver, COVail, CO – Aspen, CO;
Gdzie znaleźć: Scarlet’s Walk, The Original Bootlegs (Denver, Manchester), Legs and Boots (Detroit, Milwaukee, Clearwater), Poznań 2003, Zabrze 2009;
Komentarz:
„Nie trzeba koniecznie spędzić z kimś zbyt wiele czasu, żeby dokonała się wymiana; żeby cechy tej osoby zaznaczyły się na mapie naszego ciała, stając się niejako wytatuowanymi na nas. Nie widać ich na zewnątrz, ale czuć je wewnątrz. Carbon [pol. węgiel] to kobieta, którą Scarlet odwiedza. Jest zbudowana z węgla i pragnie tylko dekonstrukcji. Jest w niej jednak pewien blask, tak jak błyszczy diament. Niestety ludzie ociosują i szlifują tę osobę, bo blask jest zbyt duży. Chcieli jej, więc ją wykopali. W pewnym sensie niewiele w niej zostało, ale stworzony został cały nowy świat, dzięki któremu mogła przetrwać. Scarlet będzie zatem musiała poradzić sobie z tymi dwoma osobami, które żyją w jednym bycie zwanym Carbon.”
Źródło: Scarlet Stories (2002)
„Następnie [Scarlet] spotyka Carbon, cierpiącą na zaburzenia maniakalno-depresyjne. Podróżują przez Góry Czarne w Dakocie aż do Wounded Knee, gdzie miało miejsce jedno z najciemniejszych wydarzeń z historii rdzennych Amerykanów. Carbon pragnie jedynie dezintegracji w nicość. Jest więc to opowieść destrukcyjna. Tak jak ludzie ryzykowali życie, by chronić swoją świętą ziemię, tak zanosi się na załamanie w jej życiu – na horyzoncie pojawia się walc w stronę obłąkania. W umyśle Carbon jest równia pochyła, więc Scarlet musi ją z niej wydostać, zanim kobieta popełni samobójstwo. Podróż prowadzi ich do kurortu narciarskiego – Bear Claw [Niedźwiedzi Pazur], Free Fall [Swobodny Spadek] oraz Gunner’s View [Widok Artylerzysty], które pojawiają się w piosence to nazwy stoków narciarskich. Dla Carbon jednak nie istnieją już zwykłe kryteria i granice; zastąpiła je samookaleczeniem i chęcią rzucenia się z urwiska. Scarlet wkracza w środek tego szaleństwa, jednak co z tego wynika jest kwestią otwartą.”
Źródło: Materiały prasowe albumu (2002)
Nawiązania: Neil Gaiman (angielski pisarz, twórca komiksów, przyjaciel Tori); „Szkło, śnieg i jabłka” (opowiadanie Neila Gaimana z 1994; Królewna Śnieżka z perspektywy macochy)
Stroje:
Solo 2002/2003:

Solo 2005:

Solo 2007:

Z zespołem 2009:

Solo 2010:

Solo 2011:

Reklamy

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s