10 Years’ Walk, cz. 4 (Album)

Dziś w ramach naszego jubileuszu kilka technicznych informacji o płycie, za którą to sama Tori chciałaby być zapamiętana, czego dowiedzieć się możemy w najnowszym wywiadzie dla magazynu Gay&Night (str. 24-25). Jutro co nieco o trasach koncertowych promujących album. A pojutrze ruszamy w drogę…


Album Scarlet’s Walk był pierwszym owocem współpracy Tori z wytwórnią Epic (należącą do rodziny Sony). Został wydany w Polsce 21 października 2002 roku (w Europie – 28, w USA – 29). Ukazał się w trzech formatach: kasety MC, płyty CD oraz wydania specjalnego, nominowanego do nagrody Grammy (zawierającego DVD z klipami do utworów „Gold Dust”, „A Sorta Fairytale” i galerią z podkładem „Taxi Ride” oraz różne dodatki: naklejki, wisiorek, zdjęcia, mapę). Niestety (dla kolekcjonerów i audiofilów) album nie doczekał się wydania na winylu.
W pierwszym tygodniu sprzedaży w USA Scarlet’s Walk zadebiutowała na pozycji 7. listy Billboard. W Polsce krążek zadebiutował na 25. miejscu OLIS, gdzie notowany był przez 10 tygodni, najwyższe miejsce (10.) zdobywając w drugim tygodniu sprzedaży. W naszym kraju promowany był dwoma singlami: „A Sorta Fairytale” (37 tygodni na LP3 z najwyższą 2. pozycją) oraz „Taxi Ride” (9. tygodni/14. miejsce). W ramach promocji albumu Tori odwiedziła nas w styczniu 2003, grając pierwszy biletowany koncert w Polsce (w poznańskiej Arenie).
W niezależnych sklepach muzycznych w USA album dostępny był z dodatkową płytą pt. Scarlet Stories, na której Tori nagrała krótkie komentarze do każdej piosenki. W ramach promocji otwarta została również strona Scarlet’s Web, na której (po włożeniu płyty CD do napędu) można było znaleźć dodatkowe zdjęcia, mapki, filmiki, komentarze, a także bonusowe utwory (Tombigbee, Mountain, Seaside, Indian Summer).
Scarlet’s Walk jest albumem koncepcyjnym, dźwiękową powieścią, która opowiada historię fikcyjnej Scarlet – postaci, która oparta jest na postaci Tori lub, jak stwierdziła artystka, to Tori oparta jest na Scarlet. Płyta zbiera artystyczne inklinacje Tori, będąc zarówno bardzo osobistym i introspekcyjnym, jak i polityczno-społecznym i konceptualnym dziełem. Scarlet, podczas swojej podróży przez naznaczoną zamachami z 11 września upersonifikowaną Amerykę [MAPA] odkrywa przeszłość i przyszłość samej siebie, jak też świata wokół. Inną kwestią, która czyni album niezwykłym jest fakt, że piosenki mają sens także poza fabułą – każda tworząc niejako odrębne opowiadanie. Inspiracją dla Tori były rozmowy, które prowadziła z ludźmi podczas jej Strange Little Tour, która miała miejsce tuż po zamachach terrorystycznych. Ważnym elementem płyty są także motywy indiańskie, tak nierozłączenie związane z historią USA i samą Tori.
Album nagrany został w Kornwalii. Amos (grająca na fortepianie Bösendorfer, pianinach RhodesaWurlitzer oraz syntezatorze ARP) współpracowała z Mattem Chamberlainem (perkusja), Jonem Evansem (bas), Robbiem McIntoshem (gitara akustyczna, elektryczna oraz Dobro), Davidem Thornem (gitara akustyczna i elektryczna), a także tajemniczą postacią o imieniu Mac Aladdin (gitara akustyczna i elektryczna), którą wielu ludzi utożsamia z mężem Tori – Markiem Hawleyem. Aranże smyczkowe rozpisane zostały przez niezastąpionego Johna Philipa Shenale, a wykonane przez Sinfonia of London. Masteringu dokonał Jon Astley. Muzycznie album jest akustyczny i organiczny, ale także skupiony wokół zespołu, ze szczególnym naciskiem na rytm, oddający lokalny koloryt poszczególnych regionów. Stąd instrumenty perkusyjne (perkusje Crystalite oraz Rodgers, 26-calowy bęben basowy, zestawy bębnów ze szkła akrylowego i plastiku) nagrane zostały w zupełnie nowym pomieszczeniu w studio, w którym, dzięki otwieraniu drzwi prowadzących do pokoju obok, można było dostosowywać dźwięki odbite. Partie fortepianowe i wokalne znów (jak w przypadku albumu Boys for Pele) zostały zarejestrowane w konstrukcji przypominającej pudełko, wykonanej z drewna i pianki akustycznej. Ów zabieg wspomógł zachowanie odrębności miksów fortepianowych i wokalnych. W większości piosenek wokal, fortepian, perkusja i bas zostały nagrane jednocześnie, po wielu godzinach prób.
Za szatę graficzną albumu odpowiada  duet Sheri Lee i Dave Bett. Zdjęcia Tori/Scarlet zostały wykonane w Montanie przez Kurta Marcusa.

Reklamy

One thought on “10 Years’ Walk, cz. 4 (Album)

Odpowiedz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s